3 jednoduché tipy, jak si doma užít podzim
Podzim. Barevné období, které nás na jednu stranu láká ven a na druhou nás často ponouká k tomu, zůstat doma, v teple a jen se válet, číst, pít kakao a zpomalit.
Nejsem zastánce sezónní výzdoby, žádné doporučení na perfektní trendy doplňky vám nedám. Ty jsou příliš rychle out, tvoří zbytečné nároky na úložné prostory (pokud je rovnou nevyhodíte, protože jsou nekvalitní) a člověk by se ulítal a uplatil, když by měl chytit každou sezónu. Nestřídají se totiž pouze roční období, ale připočítejte Valentýn, Helloween, Velikonoce a zjistíte, že neděláte nic jiného, než scrollujete Pinterest a hledáte inspiraci, protože barva letošních Vánoc je pastelová růžová s champagne a s loňskou mléčně modrou se můžete jít klouzat…
Takže podzim bez trendů. Zkuste si v klidu sednout a podívat se z okna nebo v parku zvedněte hlavu. Tam uvidíte „trendy“, které budou platné každý rok, protože nejsou uměle dosazené. Vychází z přirozeného rytmu a potřeb přírody. Vše se začíná zpomalovat, choulit. A i když se vám to možná nebude líbit, nás se to týká také. Podzimní vyčerpání a pocit neustálého honění času vychází z toho, že nerespektujeme fakt, že den je opravdu kratší. Ano, má stále 24 hodin, ale je to úplně jiných 24 hodin než v létě.
Mám pro vás tři opravdu jednoduché tipy, jak si doma (alespoň tam) dovolit najít klid a chytit rytmus podzimu.
1. Plody a barvy
Tmavá zelená, červená, oranžová, hnědá nebo hořčicová. Podzimní barvy. Ale jak je do interiéru dostat? Naštěstí se většina z nich doslova válí na zemi. Kaštany, ořechy, šišky, jablka nebo dýně. Plody, které jsou běžně dostupné ať už obchodě nebo na zahradě, jsou podzimní klasika. A klasika znamená, že se vážně neseknete.
S trochou péče s nimi vykouzlíte přírodní a jedlou aranž přímo u vás na stole nebo parapetu. Zkuste si s nimi trochu pohrát, dát je na dřevěnou mísu nebo tác. Přidejte k nim šípky, jeřabiny, jablka nebo dýni. Jestli máte doma lněný ubrus nebo prostírání, vezměte ho do hry. Kompozice pak dostane „rám“ a celou dekoraci přirozeně zvýrazní. Vytvořte skupinku tří nebo pěti prvků tak aby směřovala vzhůru (největší kus je uprostřed a ostatní, menší kolem něj). Pracujte s kontrastem a kombinujte zelenou s červenou, hořčicovou a hnědou. Nebojte se do kompozice přidat třeba svícen.
Pomohou i pokojovky. Když je dáte do skupinek, máte skvělé pozadí pro vaši kompozici a taky jim pomůžete lépe držet vzdušnou vlhkost, která s topnou sezónou rapidně klesá.
2. Textil
V srpnu jezdíme pod stan a většinou tam zažijeme jeden večer, kdy si najednou musím vzít večer ponožky. Z letní teplé noci se stane chvíle, která mi spolehlivě připomene, že po létě ten podzim opravdu přijde. Proto mám s sebou vždycky alespoň jedny pletené ponožky.
A takové „ponožky“ mám i pro náš domov. Samozřejmostí je deka na gauči, která už není lehká a mušelínová, ale vyměním ji za pletenou. Často si k ní přihodím pléd, do kterého se zabalím. Co potěší, hlavně ráno, jsou podsedáky na židlích u jídelního stolu. V pyžamu si ke snídani sednete na příjemné, teplé místo a nebudete se nevrle vrtět, protože vás zebe zadek...
Jestli máte v komoře srolovaný koberec jako já, teď je ten správný čas ho vytáhnout. Hodí se k posteli, když se ráno dotknete podlahy nebo třeba ke konferenčnímu stolku, kde vám u kafe nebude chladno na nohy. Z mého osobního pohledu: čím huňatější, tím lepší. (Z pohledu mámy dvou malých dětí: co vlas, to podlá schovka pro kostku lega.)
Pokud během léta příliš neřešíte závěsy a ty jsou většinu času roztažené, nedivím se. S brzkou tmou je ale dobré myslet na to, že když uvnitř svítíte, vy ven nevidíte. Z opačné strany, z venku, kde je tma, jste bez závěsů nebo záclony, úplně nazí. Jste jedna velká rozsvícená výkladní skříň.
3. Světlo
Venku je ho méně a méně. A tak je to správně. Nemusíte doma chodit po tmě, ale je dobré si uvědomit, že venku je tma z dobrého důvodu. Máme odpočívat. A i když to ne vždycky můžeme ovlivnit, protože máme deadliny, práci, školku apod., můžeme ovlivnit světlo. Bílé a chladné žárovky a nás po ránu zaútočí a z lampy u postele se spolehlivě stane „vyslýchačka“, která vám to ráno opravdu nezpříjemní. Když bílé světlo nahradí žluté, teplé, ručím vám za to, že váš start bude na úplně jiném levelu.
Zkuste se také vyhnout přesvícení. Naše oči jsou v podzimním šeru mnohem citlivější a příliš velká světelná stimulace vede k jejich vyčerpání, které se projeví pálením, pocitem písku v nich nebo migrénou. Spíš než velké centrální osvětlení zkuste používat menší lampy a zdroje světla, jako jsou třeba svíčky. Nejenže uleví vašim očím, ale také vás tak nepřekvapí, že je za okny vlastně už tři hodiny tma a vy běháte jak fretka a pak najednou padnete k zemi (do postele) a ráno máte pocit, že jste sotva usnuli. Světlo nás totiž stimuluje a řídí náš biorytmus.
Mimochodem „trik“ bez odpoledního centrálního osvětlení skvěle funguje i na děti (nepřekvapivě). Samy si uvědomí, že je venku šero, a mají potřebu se začít choulit a chystat se na spaní. To se vám s bílou zářivkou nestane.
Krom svíček a menších lamp se stínidly můžete sáhnout i pro decentní světelný řetěz (opět žluté světlo, bez blikání) a položit ho třeba mezi květináče nebo ho stočit do sklenice s kaštany.
Všechno, co jsem tu napsala, není nic objevného. Zvládne to každý, protože jestli máte ve skříni teplé ponožky, máte i teplou deku.
Díky a miloju podzim.
Marta